Europa po Trumpie

Jacek Bocheński, fragment wpisu na blogu 16 września 2011:

„Bardzo mało prawdopodobne jest, oczywiście, w dzisiejszej Europie odrodzenie militaryzmu i zwykła powtórka wojny rozpętanej przez Hitlera. Również rasizm w postaci antysemickiej trudno już sobie wyobrazić jako skuteczny na szerszą skalę napęd ideologiczny agresji. Jeśli jednak kryzys pozbawi ludzi w krajach europejskich takiego poziomu życia, do jakiego są przyzwyczajeni i uważają za niezbędny, jeśli spowoduje masowe bezrobocie, a demokratyczne rządy zmusi do oszczędności i zmniejszania wydatków na cele socjalne, rządy zostaną przez rozgoryczone masy uznane za złodziejskie, zbrodnicze i mogą być łatwo zmiecione. Otworzą się natomiast rozległe perspektywy dla działalności politycznych awanturników, mężów opatrznościowych, zwolenników dyktatury i „sprawiedliwości”, którzy spróbują wkroczyć z populistycznymi hasłami i zapewne znajdą posłuch.

W takich sytuacjach trzeba wskazać masom cel nienawiści, naznaczyć grupę „winnych” i uczynić z niej zbiorowego wroga. Nie wiem, kto by nim był dla kogo. Ale czyż nie mogłoby się okazać, że ludzie zbiednieli, bo na przykład ich majątek zjedli imigranci? Rasizm w postaci antyimigranckiej, antymuzułmańskiej zamiast antysemickiej mógłby zaiskrzyć, co się zowie, w starciu z islamizmem i… nie będę dalej fantazjować.”Kategorie:Źródła

Tagi: ,

1 reply

  1. Tę smutną perspektywę otworzyła nieodpowiedzialna polityka poprzednika Trumpa i jego ekipy oraz sojuszników demokratów z UE.
    Trump ma z tym tyle wspólnego że wykorzystał niezadowolenie społeczne które wyrosło w skutek owych nieodpowiedzialnych działań. Pytanie co zrobi z tym mandatem pozostaje otwarte bo dopiero zacznie się jego odpowiedzialność…
    Takie są niestety uroki demokracji która jest najbardziej obrzydliwą formą dyktatury bo żeruje na emocjach tłumu który łatwo dziś doprowadzić do wrzenia we właściwym kierunku co (o zgrozo) jednocześnie stanowi „prawny” mandat do rządzenia państwem różnym świrom którzy posiedli umiejętność grania na emocjach swoich „wyborców”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: