Premier, kuzyn Prezesa

morawiecki

Desygnacja nowego premiera to ważne wydarzenie na polskiej scenie politycznej. Miłośników genealogii może zainteresować zatem fakt, że Mateusz Morawiecki jest – w dość dalekim wprawdzie stopniu – spowinowacony z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim. Mąż siostry przyszłego premiera jest bowiem potomkiem (w 5 pokoleniu) Szymona Jakuba Olszowskiego z Olszowy herbu Prus, który z kolei jest pra-pra-pradziadkiem (od strony matki) Jarosława Kaczyńskiego herbu Pomian.

Siostra przyszłego premiera, Marta Morawiecka, wyszła za mąż za Marka Rudnickiego. Jego rodzicami są Janusz Jerzy Rudnicki, urodzony w 1931 w Poznaniu, oraz Maria Natalia Andrzejewska h. Nałęcz, urodzona w 1934 w Niegibalicach w woj. kujawsko-pomorskim.  Rodzicami Marii Andrzejewskiej byli Michał Andrzejewski h. Nałęcz (urodzony w roku 1897, zmarły w roku 1979 w Opolu) oraz Maria Olszowska z Olszowy h. Prus (urodzona w roku 1906, zmarły w roku 1960 w Opolu).

Matką Marii Olszowskiej była Joanna Helena Kosińska z Kosianki h. Rawicz (1882-1965), ojcem zaś – Stefan Zygmunt Olszowski z Olszowy h. Prus (1868-1940). Jego z kolei matką była Karolina Zabłocka z Bełchatowa h. Łada (1844-1886), a ojcem – Władysław Stanisław Kostka Olszowski z Olszowy h. Prus (1836-1929).

Matką Władysława Olszowskiego była Agnieszka z domu Gurbska, urodzona ok. 1810 w Rozworzynie, zmarła w 1860 w Niewiadowie. 13 maja 1826 roku poślubiła ona Szymona Jakuba Olszowskiego z Olszowy h. Prus. Mieli oni aż ośmioro dzieci – cztery córki i czterech synów. Jednym z owych synów był wspomniany Władysław Olszowski, a jedną z córek – Julia Emilia Magdalena Olszowska z Olszowy h. Prus, pra-prababcia Jarosława Kaczyńskiego.

Julia Emilia Magdalena Olszowska z Olszowy h. Prus urodziła się 28 kwietnia 1827 roku w Tomaszowie Mazowieckim. W 1848 roku, w Lubochni, wyszła za mąż za Aleksandra Dunin-Brzezińskiego h. Łabędź (ur. 1821). Owocem ich związku było dwóch synów i trzy córki, w tym urodzona w 1870 Jadwiga – przyszła żona Stanisława Jasiewicza h. Rawicz, pradziadka prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Stanisław i Jadwiga mieli również liczne potomstwo – trzy córki i sześcioro synów. Jednym z nich był, urodzony w 1890, Aleksander Jakub Jasiewicz h. Rawicz. Był od jednym z projektantów Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, założonej przez działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej. Około 1920 roku poślubił on Stefanię Szydłowską (1890-1975). Aleksander i Stefania zamieszkali w Warszawie przy ulicy Adama Mickiewicza 27 – w tym samym domu, w którym po latach Jacek Kuroń organizował spotkania opozycji antykomunistycznej. Mieli dwie córki. Starsza z nich, urodzona w 1922 roku Irena, wyszła później za mąż za Stanisława Władysława „Miedzę” Tomaszewskiego, znanego rysownika, plastyka, grafika, architekta wnętrza i żołnierza Armii Krajowej. Był on również ojcem chrzestnym przyszłego prezydenta RP, śp. Lecha Kaczyńskiego. To właśnie Stanisław Tomaszewski, jako wuj Lecha i Jarosława Kaczyńskich złożył w 1962 roku ich kandydatury na casting do głównych ról w filmie „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

Młodsza córka Aleksandra i Stefanii, Jadwiga Jasiewicz h. Rawicz, przyszła na świat w Starachowicach, 31 grudnia 1926, w ostatnim dniu roku. Imię otrzymała być może po swojej babce. W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką, harcerką Szarych Szeregów w Starachowicach na Kielecczyźnie, nosiła pseudonim „Bratek”. Mieszkała u dziadków, w leśniczówce przy ul. Tychowskiej (ob. ul. Radomska) na Osiedlu Bugaj w Starachowicach. Przyrzeczenie harcerskie złożyła w nieistniejącym już budynku Szkoły Podstawowej nr 2, należała do zastępu „Zioło” w drużynie im. Emilii Plater. Od 1944 pracowała na oddziale chirurgii starachowickiego szpitala. Po wojnie wstąpiła do Sodalicji Mariańskiej. W 1946 ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach.

W 1948 wyszła za mąż za Rajmunda Kaczyńskiego h. Pomian, porucznika Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego (pseudonim „Irka”), którego poznała na jednym z balów karnawałowych na Politechnice Warszawskiej.

18 czerwca 1949 w Warszawie rodzą się ich synowie – Jarosław i Lech Kaczyńscy. Przy porodzie jako położna asystowała matka Tadeusza Gajcego. Matkami chrzestnymi chłopców zostały siostry bliźniaczki Ludwika (Jarosława) i Zofia Woźnickie (Lecha); ocalałe z warszawskiego getta.

Rajmund Kaczyński h. Pomian zmarł 17 kwietnia 2005 w Warszawie. Został pochowany w Warszawie, w grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim.

Prezydent Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej, 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku. Jego trumna spoczywa na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Jadwiga Kaczyńska, z d. Jasiewicz h. Rawicz zmarła 17 stycznia 2013. Jej grób znajduje się w Warszawie, na cmentarzu Powązkowskim.

Źródło: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 09.12.2017

 

[AKTUALIZACJA]

Informacja o rodzinnych powiązaniach premiera Morawieckiego i prezesa Kaczyńskiego spotkała się z zaskakującym zainteresowaniem mediów. O powyższej historii napisali m.in.:

Portal TVP Info: http://www.tvp.info/35148766/morawiecki-rodzina-kaczynskiego

Portal Telewizji Republika: http://telewizjarepublika.pl/tego-nie-wiedziales-jaroslaw-kaczynski-i-mateusz-morawiecki-rodzina,57835.html

Portal Tygodnika Solidarność: https://www.tysol.pl/a14121-Genealog-Mateusz-Morawiecki-jest-spowinowacony-z-Jaroslawem-Kaczynskim

Portal Fakt24: http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/jaroslaw-kaczynski-i-mateusz-morawiecki-to-rodzina/ex2x59z

Portal wMeritum: http://wmeritum.pl/morawiecki-kuzynem-kaczynskiego/213769

Portal Pikio.pl: http://pikio.pl/morawiecki-to-rodzina-kaczynskiego/

Portal Polskieinformacje.pl: https://polskieinformacje.pl/index.php/2017/12/09/mateusz-morawiecki-rodzina-jaroslawa-kaczynskiego/

Portal Prawdaobiektywna.pl: https://www.prawdaobiektywna.pl/polska/mateusz-morawiecki-jest-kuzynem-jaroslawa-kaczynskiego-3275.html

Portal SuperExpress: http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/kaczynski-i-morawiecki-to-jedna-rodzina_1032279.html

Portal WirtualnaPolska: https://wiadomosci.wp.pl/kaczynski-i-morawiecki-to-jedna-rodzina-siegnieto-do-drzewa-genealogicznego-6198619021096577a

Portal Radia Zet: http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Czy-Kaczynski-i-Morawiecki-to-daleka-rodzina-Odkrycie-genealoga-Marka-Minkowskiego

Portal naTemat: http://natemat.pl/225391,czy-dlatego-mateusz-morawiecki-zostal-szefem-rzadu-nowy-premier-jest-rodzinnie-powiazany-z-prezesem-pis

 

 

 Kategorie:Farrago rerum, Źródła

Tagi: , ,

2 replies

  1. Jest tu pewna nieścisłość, wynikająca z tak typowego dla całej polskiej inteligencji po rewolucji 1945r zakłamania rodowodów. Jadwiga Kaczyńska to córka przedwojennego premiera Polski, bliskiego przyjaciela marszałka Piłsudskiego Felicjana Sławoj Składkowskiego, a ojciec bliżniaków Lecha i Jarosława nazywał się Gołębiowski, był członkiem AK i powstańcem warszawskim. Ich małżeństwo to romantyczna historia z Powstania Warszawskiego. Jadwiga Kaczyńska była sanitariuszką w Powstaniu. Wzięli ślub powstańczy i podczas powstania poczęli się bliżniacy. Jak więc widać w oficjalnym życiorysie Jarosław Kaczyński się sporo odmłodził. Po wyzwoleniu Polski przez Związek Radziecki Gołębiowski wybrał emigrację w Stanach Zjednoczonych i tam się powtórnie ożenił z Mulatką. Jadwiga Kaczyńska pomimo ciężkich warunków dla inteligencji w Polsce w dobie tzw. wojny domowej po przejęciu władzy przez komunistów i prześladowania przez UB wybrała ojczyznę. Za Rajmunda Kaczyńskiego jak wiele Polaków w tamtych czasach wyszła w ramach poprawiania życiorysu.

  2. I znów rączka rączkę myje, a miało być bez kolesiostwa!
    Pozdrawiam:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: