Szkice maltańskie: „Anonima diariusz peregrynacji włoskiej, hiszpańskiej, portugalskiej” [25 marca 1595]

pawel_malta

W sobotę byłem przy mszy wielkiej, którą uroczyście mistrz z całym zakonem celebrował; na Gloria etc. bito ze wszytkich dział i zaś w kościele rozdawano na białym wosku wyciśnioną formę pieniądza jednego z onych 30 Judaszowych. Do grobu, który czynili na te dni, wyjęli byli z skarbu wszytkie relikwie, które po tej mszy schowano do zakrystyej po wczorajszej uroczystości. Tych relikwij iżem pragnął widzieć i i z ciekawości i z pobożności, prosiłem po mszy zakrystyana, aby mi ukazał.

I wziąwszy mię z sobą do zakrystyej, ukazał mi naprzód rękę rękę prawą całą ś. Jana Baptysty świeżuchną, jakoby ją dopiero od ciała odciął, i otworzywszy krzyształ, dał mi ją niegodnymi usty memi całować, co i ja sobie grzeszny za największe, którychemkolwiek przez wszytek żywot swój doznał, błogosławieństwy bożemi poczytam i dla uciechy dusznej i dla utwierdzenia wiary ś. powszechnej, którą mię Pan mój z łaski swej oświetlił; także też dał mi całować sztuczkę nosa tegoż świętego, nogę całą ś. Łazarza od 4 dni zmarłego, palec ś. Magdaleny, część głowy ś. Urszule (temu mi dziwno, bom i w Kolnie też zupełną widział i dotykał się niegodnymi usty swemi; ba i Wenetowie chwalą się mieć ś. Jana rękę, w czem nie może być bez zgorszenia. Radbym, żeby ten error od tych, którym to należy, był poprawion, aleć podobno grzeszę. Panie Boże mój, odpuść mi to, a daj mi rozum dobry. Wiem pewnie i wierzę, że kościół Twój ś. nie błądzi: ja to czegóż pojąć nie mogę, może być albo insza ręka albo część jaka głowy, którym ja nie dojrzał, bo mi nie ukazowano w Kolnie, tylko wierzch z skórą i z włosami, tam dalej, nie wiem, co było we śrebrze albo też z ś. Ambrożem rzekę: Cożkolwiek jest, wiara oczyszcza uchybienie, gdyż nikt z wiernych nie czci żelaza, lecz raczej mękę Chrystusa Pana czci i uwielbia w żelazie, który tymi słowy odpowiada na kwestyą o wielkiej liczbie gwoździów Pana Chrystusowych.

Exhort, ad Virgin . ­ wszytko ciało św. Eufemii, rękę ś. Jana Jałmużnika, rękę ś. Pankracego, cierń z korony Chrystusa, z drzewa Krzyża ś. dwa krzyżyki, jeden na piądź wielki, drugi na dwa palca wysoki, wizerunek na spiżу ś. Jana Chrzciciela.

Ilustracja: Relikwiarz z kośćmi nadgarstka św. Pawła, La Valletta, MaltaKategorie:Pamiętniki, Źródła

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: