Londyn, 3 sierpnia 1944, z audycji porannej polskiej

Wszystkie serwisy, nie wyłączając zamorskiego, przytaczają depeszę gen. Bora do rządu, donoszącą, że we wtorek o godz. 17-ej przystąpiła w Warszawie do otwartej akcji armia krajowa. Serwis zamorski donosi również, że prem. Mikołajczyk oznajmił wczoraj koresp. pras. iż został jak najserdeczniej przyjęty w Moskwie i odbył wstęp. rozmowę z Mołotowem w bardzo przyjaznej atmosferze. W najbliższym czasie oczekuje spotkania ze Stalinem.

Wczoraj otrzymano w Londynie depeszę komendanta armii krajowej gen. Bora, oraz delegata rządu, donoszącą, że w dn. 1.VIII o godz. 17-ej oddziały armii krajowej rozpoczęły otwartą walkę o opanowanie Warszawy. Cała dzisiejsza prasa londyńska bez względu na przynależność partyjną zamieszcza tę wiadomość na czołowym miejscu, szeroko ją omawiając. Pięcioletnia walka Polski o wolność jest przy tym stawiana za przykład.

Dalsze wiadomości o działalności armii kraj. donoszą o walkach 37-go pułku piech. pod Białą Podlaską, który wziętych do niewoli jeńców wydał za pokwitowaniem oddz. czerwonej armii, oraz o walkach 9-ej dyw. piech. w lubelskim. Na suwalszczyźnie również ożywiona działalność armii kraj. Powyższe wiadomości zostały powtórzone przez kor. fanc. (uwaga słuch.)

W rej. Rzeszowa Rosjanie zajęli ponadto Majdan, Kolbuszową i Głogów.

Gen. USA. Devers, dekorując gen. Andersa ameryk. orderem zaznaczył m.in., że nie ma lepszych żołnierzy niż polacy. Oby wkrótce Polska powstała, jako poważne państwo (dosłownie – zapewne w sensie potężne – uwaga słuch.)

 Kategorie:Historia, Źródła

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: