Kurier Warszawski, 10 sierpnia 1920

kurwar10081920

Hythe, 8 sierpnia. Po konferencji przedpołudniowej prezesów ministrów francuskiego i angielskiego podano do wiadomości, że rząd angielski nie otrzymał jeszcze ostatecznej odpowiedzi od sowietów, lecz otrzymał o zamiarach sowietów informacje, wskazujące, że sowiety odrzucą proponowaną przez rząd angielski konferencję.

Po konferencji Lloyda Georga i Curzona z delegatami sowieckimi do spraw gospodarczych, wysłano do Moskwy notę z żądaniem, aby na froncie rosyjsko-polskim zawarto zawieszenie broni na przeciąg dni 10. Sowiety odmówiły żądaniu zaprzestania operacji.

Hythe, 8-go sierpnia. (P. A. T.) – Havas. Przybył tu lord Balfour.

Hythe, 8-go sierpnia. (P. A. T.) – Havas. Z Londynu donoszą, że nadeszły tam dwie noty z Moskwy Żadna z tych not nie ma charakteru ostatecznego, lecz obie wskazują, że sowiety odrzucą zaproponowane im warunki.

Hythe, 9-go sierpnia. (P. A. T.) – Havas. Kierownicy rządu angielskiego i francuskiego rozważali następstwa, wynikające z faktu, że sowiety odmówiły zawarcia z armią polską zawieszenia broni na przeciąg dziesięciu dni.

Prezesi ministrów nabrali przekonania, że rząd bolszewicki pragnie zyskać na czasie, aby móc zająć Warszawę i wprowadzić tam komunistyczny rząd polski. Wobec tego rozważali zarządzenia, które dyktuje sytuacja i polecili rzeczoznawcom wojskowym wypracować raport, który jutro rana ma im być przedstawiony.

Hythe, 9-go sierpnia. (P. A. T.) – Havas. Admirał Beatty wziął udział w konferencji, którą odbył marszałek Foch z Wilsonem. Postanowiono wziąć pod uwagę zamierzoną przez Wielką Brytanię akcję przeciwko Rosji w formie blokady.

Nieustępliwość rządu sowietów sprawiła, że Lloyd George przychyla się do zapatrywań rządu francuskiego, i przekonała Lloyd Georga, że jeśli sprzymierzeńcy pragną zapewnić egzystencję Polski i spokój Europy, jest rzeczą nieodzowną chwycić się wobec rządu moskiewskiego stanowczych kroków, których premier angielski starał się uniknąć.

Paryż, 9-go sierpnia. (P. A. T.) – Radio. Jak podają dzienniki, konferencja w Hythe, na podstawie otrzymanych w niedzielę rano wiadomości, zastanawiała się nad tym, jakie kroki mają być przedsięwzięte w danych warunkach. Lloyd George złoży sprawozdanie w izbie gmin we wtorek.

Konferencja nie ma wątpliwości, że zamiarem Rosji jest iść naprzód, zająć Warszawę i usiłować ustalić rząd sowietów w Polsce. Daily Telegraph, omawiając sytuację, zaznacza, że gabinety koalicyjne starają się uratować Polskę nie tylko od klęski militarnej, ale i od gwałtownego obalenia jej systemu socjalnego i ekonomicznego. Jeżeli koalicja będzie zmuszona wystąpić czynnie, to pomoc jej pójdzie w kierunku starania, aby Polska dała sobie radę. Jest to polityka obrony. Żadna pomoc nie będzie dana, gdyby szło o celo agresywne lub o ambicje.

Dalej, powiada dziennik: pozwoliliśmy Rosji samej decydować o swoim losie, niechaj Polska decyduje o swoim bez przeszkód w pełni praw narodowych, które rada najwyższa podpisała na wniosek prezydenta Wilsona. Trudno przypuścić, aby liberali angielscy i politycy partii robotniczej mogli stanąć w opozycji przeciw polityce, zgodnej z ich podstawowymi zasadami, albo żeby cały naród mógł odmówić zgody na kroki, które rządy czują się w obowiązku podjąć.

Źródło: „Kurier Warszawski”, 10 sierpnia 1920Kategorie:Historia, Źródła

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: