Kurier Warszawski, 12 sierpnia 1920

kurwar12081920

Telegramy

Warszawa, 11-go sierpnia. (P. A. T.) – Komunikat sztabu jeneralnego wojska polskiego.

Na odcinku północnym oddziały nasze odparły zacięte ataki nieprzyjaciela, dążącego za wszelką cenę do wyparcia nas z Pułtuska. W walkach tych wyróżnił się chlubnie 205-y pułk ochotniczy, który pod dowództwem majora Monda parokrotnie kontratakował na bagnety.

Ciężkie walki miały również miejsce na odcinku grupy jen. Żeligowskiego, powstrzymującej obecnie najsilniejszy napór nieprzyjaciela.

W centrum dzień wczorajszy upłynął bez znaczniejszych starć bojowych.

Na odcinku południowym zwiększona czynność uzupełnionej po ostatniej porażce armji konnej Budionnego. Czołowe jej oddziały dotarły do Radziechowa i Chołojewa. Nasza kontrakcja w toku.

Ataki nieprzyjaciela w rajonie Horodyazcz i Chodaczkowa krwawo odparto.

Oddziały ukraińskie, które się przejściowo wycofały za Strypę, odzyskały utracone pozycje.

Naczelne dowództwo wojsk polskich. Sztab jeneralny.

Rzym, 11-go sierpnia. (P. A. T.) – Osservatore Romano ogłasza list Papieża, zalecający biskupom całego świata odprawianie modłów za Polskę i podkreślający, że Polska broni ideałów chrześcijańskich od nawały bolszewickiej.

Poldhu, 11-go sierpnia, (P. A. T.) – Radio. Premier angielski przyjął dziś komisję, wybraną z łona partii pracy dla bacznego obserwowania rozwoju sytuacji polsko-rosyjskiej. Przyjęcie było bardzo serdeczne, lecz Lloyd George oświadczył niedwuznacznie, iż nie wywrze to żadnego wpływu na dalszy bieg wypadków, gdyż traktat wersalski, który gwarantuje niepodległość Polski, musi być zachowany za wszelką cenę.

Londyn, 11-go sierpnia. (P. A. T.) – Havas. W izbie gmin wystąpił Asquith z żądaniem, aby w razie rozbicia się rokowań polsko-rosyjskich sprawa ta złożona została do rozstrzygnięcia Lidze Narodów.

Londyn, 11-go sierpnia. (P. A. T.) – Havas. Komentując oświadczenie Lloyd George’a w izbie gmin, zaznacza Daily Chronicle, że warunki zawieszenia broni i pokoju sformułowane zostały w ten sposób, że mogą na ogół zadowolić sprzymierzeńców, a równocześnie też wykazują słuszność całej dotychczasowej polityki Lloyd George’a wobec sowietów. Daily Graphic postępowanie sprzymierzeńców nazywa roztropnym. Morning Post również pochwala politykę Lloyd George’a, i podnosi trafność zasad, zawartych w jego oświadczeniu, złożonym w izbie gmin. Times natomiast czyni uwagę, że dopiero konferencja w Mińsku ujawni istotne intencje bolszewików.

Waszyngton, 11 sierpnia. (P. A. T.) – Havas. Rząd Stanów Zjednoczonych wręczył ambasadorowi włoskiemu notę, w której zadość czyni prośbie rządu włoskiego, pragnącego poznać stanowisko Stanów Zjednoczonych w kwestii polskiej. Między innymi rząd Stanów Zjednoczonych daje wyraz pewności, że naród amerykański szczerze pragnie utrzymać całość terytorialną i niepodległość Polski. Rząd Stanów Zjednoczonych nie będzie szczędził wysiłków, aby cel ten osiągnąć, wszelako z drugiej strony, w zamierzonej konferencji ogólno-europejskiej – przynajmniej obecnie – udziału wziąć nie będzie w możności.

Paryż, 11-go sierpnia. (P. A. T). – Havas. Do Temps donoszą z Londynu, że o ile rząd sowietów nie udzieli rządom koalicji wszelkich wymaganych gwarancji co do całości i niepodległości Polski, w takim razie sowieccy delegaci Kamieniew i Krasin opuszczą Londyn najpóźniej w niedzielę.

„Jest znamienne – pisze Temps – że delegacja rosyjska czyni już przygotowania do owego wyjazdu.”

W kołach londyńskich urzędowych uważają zerwanie za nieuniknione z chwilą, gdy nadeszła wiadomość, iż rząd sowietów obstaje przy zamiarach zaprowadzienia systemu sowieckiego w Warszawie. Tenże korespondent Temps twierdzi, jakoby Lloyd George był zwolennikiem natychmiastowego zerwania z rządem sowietów.

Lugdun, 11 go sierpnia. (P. A. T.) – Wedle telegramu Reutera, w kwestii polskiej panuje zupełna zgoda w łonie koalicji. Lloyd George miał we wtorek złożyć oświadczenia w izbie gmin, aby uzyskać aprobatę postanowień odnoszących się do Polski.

Londyn, 11-go sierpnia. (P. A. T.) – W izbie gmin oświadczył Lloyd George, że jeżeli konferencja pomiędzy Polską a Rosją, mająca się odbyć w Mińsku, nie przyjdzie do skutku, to sprzymierzeńcy dostarczą Polsce kierowników wojskowych i doradców. Zastosuje się także do Rosji sowieckiej wszelkiego rodzaju presję ekonomiczną, aby Rosję zmusić do zaniechania kroków, godzących w żywotność i niepodległość narodu polskiego.

Źródło: „Kurier Warszawski”, 12 sierpnia 1920Kategorie:Historia, Źródła

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: