Bój o Warszawę
Komunikat sztabu jeneralnego wojska polskiego, z dnia 15 sierpnia 1920 r.
Kontrakcja naszej armii północnej w dalszym ciągu ma przebieg pomyślny. Liczba jeńców, wziętych w rejonie Sochocina, wzrosła do 600. Poza tym, oddziały nasze zdobyły 120 wozów z amunicją oraz 80 z prowiantami.
Z uznaniem podkreślić należy świetne zachowanie naszej jazdy, składającej się prawie wyłącznie na tym odcinku z elementu ochotniczego.
W rejonie Warszawy d. 14 b.m. nieprzyjaciel atakował uporczywie odcinek Zegrza, Radzymina, Okuniewa i Leśniakowizny. Do silnego napięcia dochodziły walki pod Radzyminem, który parokrotnie przechodził z rąk do rąk. Dn. 15 b.m. w południe po ostrej walce Radzymin został ostatecznie przez nas opanowany. Nieprzyjaciel poniósł straty w zabitych i rannych.
Oddziały nasze odniosły również szereg poważnych sukcesów w rejonie Chełma i Hrubieszowa. Pod Hrubieszowem zdobyto 11 karabinów maszynowych, kilkadziesiąt koni oraz znaczne zapasy amunicji. Kilka dział oraz kilkanaście karabinów maszynowych nieprzyjaciel zatopił w Bugu. Wzięto poza tym około 100 .jeńców, w tej liczbie szefa sztabu grupy operacyjnej bolszewickiej.
Na południu nieprzyjaciel zdołał opanować Sokal. Opuszczenie Brodów odbyło się w zupełnym porządku po uprzednim wywiezieniu sprzętu kolejowego.
Naczelne dowództwo wojsk polskich
Sztab jeneralny.
Źródło: „Kurier Warszawski”, 16 sierpnia 1920
Skomentuj