Sylwester warszawski 1919

sylwester1919

Noc Sylwestrowa w Teatrze Polskim

Dziś, w noc Sylwestrową, począwszy od godziny 11, Teatr Polski rozbrzmiewać będzie huczną wesołością dzięki atrakcyjnemu programowi, który wykonają pp. Mrozińska, Szmolcówna (taniec), Kamińska, Brydzińska, Modrzewska, Brydziński, Grabowski, Jaracz, Leszczyński, Siemaszko, Szarski i Biernacki. Clou wieczoru będzie wielki przegląd spraw teatralnych ze śpiewami pióra jednego z najdowcipniejszych satyryków warszawskich.

Zamówienia na stoliki restauracyjne przyjmuje kasa Teatru Polskiego. Sprzedaż biletów tamże bez dopłaty kasy zamawiań.

Jasełka u głuchoniemych i ociemniałych

W instytucie głuchoniemych i ociemniałych (Plac Trzech Krzyży 4) w dniach 6, 7, i 11 stycznia, o godz. 5 po południu, dziatwa głuchoniema i ociemniała odegra jasełka. Bilety wstępu wydaje kancelaria instytutu codziennie od godz. 10 do 12 w południe.

Premiera w „Czarnym Kocie”

Wczorajsza premiera w „Czarnym Kocie” ściągnęła liczną publiczność, która oklaskiwała gorąco wyborną farsę „Dwupiętrowe nieporozumienie”, opracowaną przez Rojwida. Farsa ma dużo szczerego humoru, winna być grana jednak w żywszem tempie. Sensację wzbudziła p. M. Gella tym razem w roli charakterystycznej. Utalentowana artystka poświęciła tym razem urodę dla roli i uczyniła z twarzy swoją istną okropność. Publiczność ten wyskok dobrego humoru, czy poświęcenia artystki przyjęła owacyjnie: ale bo też charakteryzacja była doskonała. Z niemałą werwą, grała swą rólkę zwinna i żywa, zręczna w ruchach i efektowna w stroju Nelly – p. S. Rutkowska. Z powodzeniem wykonali swoje role pp. Sarnecki, Moll, Zamiłło, a wyborną sylwetkę dał p. Skonieczny, którego talent komiczno-charakterystyczny rozwija się ciągle.

W operetce Lehara „Postępowy książę”, którą znacznie przerobiono, co nie wyszło jej na dobre – świetnie grała rolę Amaranty p. Dobosz-Markowska. Artystka ta, której dźwięczny i piękny głos walczy o lepsze z urodą i temperamentem scenicznym, grała z werwą i ślicznie śpiewała. Do operetki, prócz tańców, w których zbierają oklaski pp. Bańkowscy, Jakszówna, Zembianka, Bukojemska i Łobojko, dodano kilka wkładek śpiewnych, np. „Czar snu” (do słów Bajkowskiej na tle muzyki Wiktora Krupińskiego). Obok p. Dobosz-Markowskiej doskonale się zaprezentowała w roli hrabiny-kanclerzyny p. Bańkowska, wyborna w grze, śpiewie i tańcu. Szczerze komiczny był p. Bratkiewicz, dużo werwy młodzieńczej miał p. Sarnecki, a pięknie śpiewał p. Worch. Wystawiono operetkę prześlicznie. Dekoracja pędzla znanego artysty malarza Z. Nirnsteina efektowna i malownicza.

Rozpoczął widowisko szkic W. Rapackiego (syna) „Tajemniczy gość” z udziałem autora i p. Bielskiej, przyjmowanych gorąco. Orkiestra sprawiała się dobrze.

„Narodowy raj”

Dziś o godz. 8 wieczorem, w sali Stowarzyszenia Techników (Czackiego 5) ujrzy Warszawa niezwykle atrakcyjne widowisko marionetkowe pt. „Narodowy raj”, okraszone rzetelnym humorem, szczerym polskim sentymentem i dowcipną muzyczką.

Przed oczami widza przesunie się szereg najpopularniejszych figur świata politycznego i literacko-artystycznego. Kasa dzienna czynna w cukierni Loursa do godz. 3-ej i do 6 wieczorem na miejscu.

Jutro w dzień noworoczny dwa widowiska: o godz. 4-ej (ceny zniżone) i o godz. 8 wieczorem.

Sylwester w „Ziemiańskiej”

Dziś w cukierni Ziemiańskiej (Kredytowa 9) odbędzie się zabawa-koncert, połączona z szeregiem atrakcji, z udziałem pierwszorzędnych sił artystycznych.

Na estradzie wystąpią pp. Zofia Bonecka, Wanda Filochowska, Leonja Nałęczówna, Ordonówna, Karol Hanusz, Benedykt Hertz, Marjusz Maszyński, Michał Znicz i inni. Zabawa nosi nazwę „Posłaniec nr. 1920” i zapowiada się interesująco.

Z Filharmonii

W Filharmonii dzisiaj wielki koncert symfoniczny pod dyrekcją Emila Młynarskiego. W programie między innemi ósma symfonia Beethovena. Solistą będzie Paweł Kochański, który odegra dwa koncerty skrzypcowe: Vivaldiego i Beethovena.

We czwartek w południe poranek noworoczny z udziałem śpiewaczki p. Korwinówny.

Po południu jutro koncert pieśni. Program wypełni świetny tenor bohaterski naszej opery, Ignacy Dygas.

Źródło: „Kurier Warszawski”, 31.12.1919Kategorie:Historia, Źródła

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: