Londyn, 1 sierpnia 1944, z audycji porannej polskiej

Dziś rano przybył do Moskwy prem. Mikołajczyk w towarzystwie min. Romera i prezesa Rady Narodowej Grabskiego. Odbył on już konferencje z amb. ang. Sir. Archibald Clark Kerr i amb. USA. Harrimanem.

Rząd polski ogłosił dalsze dane o działalności armii krajowej. Dowodzi nią gen. Bór. Organizacja armii krajowej została utworzona już 1939 r. w Paryżu. W czerwcu 1940 r. dowództwo wraz z gen. Borem przeniosło się do kraju. W miarę obecnego pochodu wojsk sowiec. współdziałają jawnie z nimi polskie dywizje na Wołyniu, wileńszczyźnie, nowogródzkim, lwowskim, oraz kilku dywizyj w lubelskim. W szczególności znana jest działalność dywizji 2-ej i 3-ej. Obecna działalność armii krajowej wykazała jej dobre wyszkolenie, dzięki któremu stanowi poważną siłę zbrojną i może oddać wojskom ros. znaczne usługi. Żołnierze ros. są pełni podziwu dla armii krajowej.

Na lewym brzegu Wisły armia krajowa nie działa jeszcze jawnie.

W dn. 30.VII prezydent Rzeczypospolitej przyjął amb. bryt. przy rządzie polskim na dłuższej rozmowie.

Żołnierz armii krajowej ogłasza w dzisiejszym „Dzienniku Polskim” artykuł na temat armii krajowej. „Współpraca trzech czynników, mianowicie polityczno-społecznego, cywilnego i wojskowego zapewniła pełne i rzeczywiste poparcie legalnemu rządowi polskiemu. Armia Krajowa znajduje się poza polityką, ale jej żołnierze są uświadomieni politycznie. Pragniemy Polski niepodległej, rządnej i demokratycznej. Nie ma mowy o powtórzeniu się przeszłości z jej połowicznymi reformami, nie wykonywanymi obietnicami. W przyszłej Polsce nie będzie miejsca dla emerytów przeszłości, ani dla brygad zasłużonych. Źródłem jej mocy będzie zdyscyplinowany obywatel.”

Sześciu polskich pilotów „Obrony Wybrzeża” RAF na samolotach „Mustang” zaatakowało eskadrę z 15-20 niem. myśliwców „Me” i „Foke-Wulf”. Siedem myśliwców niem. zostało zestrzelonych. Wszystkie polskie samoloty powróciły.

Prezydent Rzeczypospolitej wydał w dniu 29.VII. orędzie do armii krajowej z podziękowaniem za jej działalność na Wołyniu, w wileńskim i nowogródzkim.

Źródło: Depesze rządu londyńskiego, sierpień 1944



Kategorie:Historia, Źródła

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: