Dziś rano przybył do Moskwy prem. Mikołajczyk w towarzystwie min. Romera i prezesa Rady Narodowej Grabskiego. Odbył on już konferencje z amb. ang. Sir. Archibald Clark Kerr i amb. USA. Harrimanem.
Rząd polski ogłosił dalsze dane o działalności armii krajowej. Dowodzi nią gen. Bór. Organizacja armii krajowej została utworzona już 1939 r. w Paryżu. W czerwcu 1940 r. dowództwo wraz z gen. Borem przeniosło się do kraju. W miarę obecnego pochodu wojsk sowiec. współdziałają jawnie z nimi polskie dywizje na Wołyniu, wileńszczyźnie, nowogródzkim, lwowskim, oraz kilku dywizyj w lubelskim. W szczególności znana jest działalność dywizji 2-ej i 3-ej. Obecna działalność armii krajowej wykazała jej dobre wyszkolenie, dzięki któremu stanowi poważną siłę zbrojną i może oddać wojskom ros. znaczne usługi. Żołnierze ros. są pełni podziwu dla armii krajowej.
Na lewym brzegu Wisły armia krajowa nie działa jeszcze jawnie.
W dn. 30.VII prezydent Rzeczypospolitej przyjął amb. bryt. przy rządzie polskim na dłuższej rozmowie.
Żołnierz armii krajowej ogłasza w dzisiejszym „Dzienniku Polskim” artykuł na temat armii krajowej. „Współpraca trzech czynników, mianowicie polityczno-społecznego, cywilnego i wojskowego zapewniła pełne i rzeczywiste poparcie legalnemu rządowi polskiemu. Armia Krajowa znajduje się poza polityką, ale jej żołnierze są uświadomieni politycznie. Pragniemy Polski niepodległej, rządnej i demokratycznej. Nie ma mowy o powtórzeniu się przeszłości z jej połowicznymi reformami, nie wykonywanymi obietnicami. W przyszłej Polsce nie będzie miejsca dla emerytów przeszłości, ani dla brygad zasłużonych. Źródłem jej mocy będzie zdyscyplinowany obywatel.”
Sześciu polskich pilotów „Obrony Wybrzeża” RAF na samolotach „Mustang” zaatakowało eskadrę z 15-20 niem. myśliwców „Me” i „Foke-Wulf”. Siedem myśliwców niem. zostało zestrzelonych. Wszystkie polskie samoloty powróciły.
Prezydent Rzeczypospolitej wydał w dniu 29.VII. orędzie do armii krajowej z podziękowaniem za jej działalność na Wołyniu, w wileńskim i nowogródzkim.
Źródło: Depesze rządu londyńskiego, sierpień 1944
Skomentuj