Londyn, 2 sierpnia 1944, z audycji porannej polskiej

Depesze koresp. bryt. w Moskwie, wysłane dziś rano nie doniosły o żadnych nowych faktach w związku z wizytą prem. Mikołajczyka.

Wczoraj przybyli do Londynu w drodze powrotnej z Polski przedstawiciel PPS Arciszewski, dr. Rettinger, oraz jeszcze jeden uczestnik ruchu podziemnego (nazwisko niezrozumiałe). W drodze zatrzymali się oni w Kairze, gdzie odbyli rozmowę z prem. Mikołajczykiem. Na lotnisku w Londynie powitali ich członkowie rządu polskiego.

Dzisiejszy „Dziennik Polski” w Londynie przytacza ostat. depesze radiowe z Warszawy, stwierdzające, że stolica oczekuje z napięciem wyników wizyty prem. Mikołajczyka. Oto treść poszczególnych depesz:

29.VII. Organ delegatury rządu na kraj, „Rzeczpospolita Polska” donosi, ze w Warszawie 600 kolporterów roznosi tajne pisma. Niemcy masowo opuszczają stolicę w niezwykłym popłochu. Na miejscy pozostały tylko Gestapo i wojsko. Oddz. armii kraj. w wojew. kieleckim, przylegającym jak wiadomo do lewego brzegu Wisły nawiązały łączność z właściwym dowództwem czerwonej armii. Oddz. te stanowią poważną siłę, gdyż liczą ok. 25.000 ludzi. Przedstawiciel delegata rządu na Wilno wezwał przed wkroczeniem do miasta czerwonej armii ludność do spokoju i życzliwej postawy wobec wojsk ros. Pismo donosi w dalszym ciągu, że w czasie walk we Lwowie regularne oddz. armii kraj. atakowały od zewnątrz, podczas gdy inne w liczbie 6000, zakonspirowane wewnątrz miasta walczyły na ulicach Lwowa.

30.VII. W Warszawie rozlega się hut armat. Na ulicach kolportuje się jawnie prasę podziemną. Podniecenie olbrzymie w oczekiwaniu wiadomości o wynikach wizyty prem. Mikołajczyka. Patrole ros. dotarły do miejscowości Wiąsowna na płn. od Otwocka.

31.VII. To samo. Nad miastem nieliczne walki powietrzne. Nieprawda, jakoby artyleria ros. ostrzeliwała przedmieścia. Pierwszy raz nie ukazały się „Warshauer Zeitung” i „Nowy Kurier Warszawski”.

Kor. polski z Londynu donosi, że w dn. 1 b.m. na Placu Weneckim w Rzymie zastępca głównodowodzącego ameryk. nadał gen. Andersowi ameryk. Legię Zasługi. W obecnej wojnie jest to pierwszy wypadek nadania polskiemu żołnierzowi ameryk. odznaczenia. Obecni byli gen. Sosnkowski i gen. Alexander. Czworobok na placu tworzyły oddz. polskie, bryt., i ameryk. Generał ameryk. podniósł walory dowództwa i taktyczne zdolności gen. Andersa, dzięki którym polskie sukcesy pod Cassino i Ancona walnie się przyczyniły do zwycięstwa nad Niemcami.

Źródło: Depesze rządu londyńskiego, sierpień 1944Kategorie:Historia, Źródła

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: